Već je poznato da većina mog kuvanja ide za porodicu, udovoljavanje njima i mojim prijateljima. Naravno, udovoljavam i sebi jer volim da kuvam i da jedem dobru hranu 🙂

Odavno sam želio da napravim lazanju sa domaćom tjesteninom. Nekako mi je zanimljivo da jelo koje se sastoji od praktično 3 stavke: ragua, bešamela i tjestenine – zapravo predstavlja jedno tehnički složeno jelo.

Tako da ovog puta idu 3 recepta u jedan! Interesantno je da sam radio lazanju bolonjeze, u koju, kako sam shvatio iz istraživanja, ide zelena pasta, pasta sa spanaćem.

Parče lazanje.

Tjestenina sa spanaćem – zelena pasta!

Tjestenina spremna za istanjivanje.

Već sam pisao recepte za domaću paštu, tako da ću sada samo u kratkim crtama ispisati. Osnove su jednostavne, kako koristimo spanać (skuvani i isjeckani, ili otopljeni spanać u briketima), 100gr zamjenjuje 1 jaje. Tako je moje tijesto bilo:

700gr brašna
5 jaja
200gr spanaća
so

Tijesto sam umijesio, pustio da odstoji oko 30min, pa iz nekoliko puta istanjio kroz mašinu. Išao sam do debljine za koju vjerujem da je debljina za lazanje, ali sledeći put bih probao i jedan korak tanje, jer lično u lazanjama volim bešamel i ragu da budu malo više dominantni.

Ragu bolonjeze. Recept za ragu je ovog puta iz Bolonje, pa nisam odstupao od recepta:

800gr mljevenog junećeg mesa
200gr mljevenog svinjskog mesa
100gr sitno sjeckane slanine
500gr paradajz pelata ili polpe
1dl crvenog vina
1 crni luk
1 veća šargarepa
1 štap celera
2K paradajz koncentrata
M. ulje
S+P

Priprema: U veliku šerpu iz 2 ili više puta propržite mljeveno meso, sa malo soli i papra. Ulje ne treba zbog masti iz mesa. Velika količina mesa odjednom rezultiraće više kuvanjem nego prženjem, što smanjuje ukus ali može i tako da se pristupi. Prodinstano meso odstranite i u istu šerpu ubacite m.ulje, zatim sitno sjeckani luk, celer i šargarepu. Dodajte so i papar i prodinstajte par minuta. Onda dodajte 2 kašike paradajz koncentrata da se malo uprži, pa vratite meso u šerpu i nalijte vino.

Pustite da vino ispari i da više ne osjećate miris alkohola kako isparava, zatim dodajte konzervu paradajza, nalijte u istu konzervu još vode, koliko da tekućina pokrije meso. Dodajte malo soli. Ovako čorbasti ragu poklopite i pustitite da krčka bar 2 sata, a idealno do 4. Ne bi trebao da treba neko obilaženje jer se neće lijepiti, ali promiješajte s vremena na vrijeme koliko da provjerite kako napreduje i kako se ukus mijenja.

Bešamel i ragu.

Bešamel sos

Ja imam prilično jednostavan princip spremanja bešamela. Počnem sa jednakim količinama maslaca i brašna. Recimo, otopim 5 kašika maslaca, zatim dodam 5 kašika brašna i dobro pomiješam žicom za miješanje da se poveže, bez grudvica. Pustite 2 minuta da se uprži i dodajete mlijeko, konstantno miješajući. Za 5 kašika maslaca i brašna trebaće bar pola litre mlijeka, ali nakon par minuta, ukoliko vidite da je bešamel gust, dodajte još mlijeka. Ja dodajem hladno mlijeko polako i miješam, ali možete ugrijati mlijeko i onda odjednom dodati svo mlijeko i umiješati. Začinite sa solju, paprom i obavezno sviježe narendanim muskatnim oraščićem.

Kad ste zadovoljni sa sosom, spremni ste za slaganje lazanje. Ako ste pravili svježu pastu, nema potrebe da je prvo kuvate, možete direktno da je slažete u pleh.

Slaganje lazanje.

Slaganje lazanje. Uzmete pleh sa malo visočijim ivicama, jer ipak želite da nasložite lazanju koja je bar nekoliko centrimetara visoka. Od 6-12 slojeva paste, u zavisnosti od želje i debljine paste. U pleh prvo stavite bešamela i ragua, razmažete i nasložite prvi sloj paste. Onda ponavljate: bešamel, ragu, lazanja – dok ne dođete do zadnjeg sloja, na koji ide bešamel, malo ragua na par mijesta i sve pospete parmezanom. U principu i u slojevima ranije možete dodati malo parmezana ali nije obavezno. Na vrh je obavezno jer želimo da gornji sloj dobije lijepu hrskavu koru.

Pleh pokrijete folijom i ubacite u zagrijanu rernu na 180c, na srednjoj rešetki. Nakon 20ak minuta skinite foliju i pustite da se lazanja zapeče još nekih 20min, dok ne vidite da je gornji sloj po vašoj želji. U principu lazanje je spremna za tih 20 minuta, ali ako želite malo jaču boju po vrhu, možete i pojačati temperaturu i sačekati još malo da dobijete poneke malo tamnije djelove, dobro zapečenog tijesta i parmezana.

Ja sam pravio prilično gusti bešamel i ragu, pa nisam morao čekati da se puno hladi lazanja van rerne, samo par minuta, ali sve od nekoliko minuta do i 15 minuta će pomoći da se malo slože slojevi i da se lakše vadi. I to vam je domaća lazanja! Primjetio sam u tanjiru da su možda Italijani namjerno koristili zelenu pastu da bi dobili sve boje njihove zastave 😊

Na slici iznad, lazanja spremna za pečenje, nakon skidanja folije poslije 20min u rerni i na kraju pečenja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *