Mnogima jedna od najdražih poslastica je pizza. Dugo vremena sam pizzu povezivao sa obaveznom Coca Colom koja ide uz pizzu, jer znam da ću pretjerati i da će mi teško ‘pasti’. Ali, prava pizza ne treba da bude teška za varenje, već lagano tijesto koje nosi sastojke koje želite da stavite. Nemojte pretrpavati svoju pizzu, nakon što imate kvalitetno tijesto, neće vam trebati puno sastojaka da uživate u savršenoj domaćoj pizzi. Osim toga, mišljenje je da pravu pizzu ne možemo napraviti u kućnim uslovima, jer nam rerne nisu dovoljno jake. Uz par trikova ćemo i ovo riješiti!

Tijesto za pizzu
U idealnom slučaju tijesto treba da odstoji 8-16 sati, što znači da bi za pizzu za večeru tijesto trebali umijesiti ujutro. Nakon recepta dodajem dodatne savjete ukoliko ipak nemate vremena da čekate toliko.

Tijesto spremno da odstoji 8-16 sati

Sastojci:
1L vode
1,6KG Brasno (idealno OO italijansko za pizzu, ili bilo koje bijelo brašno)
50gr soli
2gr svježeg kvasca
20gr šećera
50gr Maslinovog ulja

Priprema: Rastvorite so u vodi. Kvasac dobro promiješate u 1KG brašna. Dodajte vodu i umijesite da se sjedini. Tijesto će biti veoma vlažno, ali će se sastojci bolje i mnogo lakše umijesiti. U ovom trenutku dodajete sećer, umutite i dodate maslinovo ulje i opet umijesite. Sada dodajemo ostatak brašna, umijesimo sve i prebacimo na radnu površinu da nastavimo da mijesimo 10-20min.

Ostavimo da odstoji 30min, pa podijelite u porcije pice po zelji i oblikujete lopte pa ostavite pokrivene mokrom krpom ili u velikog plasticnoj posudi da odstoji 8-16 sati! Ovo je ključni korak da sa ovako malo kvasca dobijemo lijepo naraslo tijesto, a zbog vremena fermentisanja tijesto će biti lagano i lako za probavu. Kada dođe vrijeme razvlačenja, samo nježno izvadite loptu na dobro pobrašnjenu površinu i od sredine krenite prstima da pritiskate kako biste napravili pizzu. Rotirate i pritiskate, vodećio računa da ne idete do kraja tijesta, sami krajevi treba da ostanu visočiji, jer na njih ne stavljamo pelat.

*Ukoliko nemate vremena da čekate, samo povećajte dozu kvasca i koristite toplu vodu, umjesto hladne. I jedno i drugo će uticati da se tijesto mnogo brže nadigne.

Topinzi za pizzu

Pelat spreman

Pelat: U šerpu dodati par kašika maslinovog ulja, zagrijati i dodati par čena bijelog luka, i malo origana. Nakon 1 min dodati pelat (sjeckani paradajz, pelat, pasatu, itd.) i pustiti da krčka 10-ak minuta, dodate so i biber po ukusu, čisto da se sastojci sjedine. Ovo daje određenu prednost pizzi jer je osnova pizze obogaćena sa lukom i uljem

Povrće: Za najbolje rezultate, nemojte samo poređati sirovo povrće na pizzu prije pečenja. Mnogo bolji ukus dobijamo kada povrće posebno propržimo na malo ulja, sa začinima po želji.

Sir: idealno mocarela, iskidana na tanke trake, malo krupnije od rendanja. Takođe, predlažem završavanje svake pizze sa malo parmezana, koji dođe kao finalni začin.

Pizza Bianca: probajte da promijenite malo i napravite pizzu koja ne sadrži pelat – pizzu biancu. Osnova ove pizze je rikota (može i mileram) u koju možete dodati jedno jaje, malo soli i bibera i parmezana, da obogatite podlogu pizze. Ostali topinzi su po želji.

Pečenje pizze
Kako kućna rerna dostiže 250-275c – potrebno je znati najbolji pristup kako bismo dobili najbolje rezultate. Predlažem testiranje nekoliko načina, poređanih od najuspješnijeg po meni:

Nadam se da ćete isprobati recept i da ćete se odlučiti na čekanje jer ćete pojesti sami cijelu pizzu i nećete osjećati nikakvu težinu u stomaku! Ja obično zamijesim tijesto čim se ustanem i pizzu pravimo za večeru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *